Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚNOR

Pro zvětšení textu stiskněte společně klávesy CTRL + 

(zpět pro zmenšení CTRL -)

mezinarodni-den-darovani-knih.jpg

 Po kliknutí na obrázek  sv. Valentýna, ve kterém je ukryt odkaz,

se začne stahovat soubor ozvučené prezentace.

Mějte prosím trpělivost - chvilku to trvá. 

Po skončení  prezentace použijte tlačítko (šipku) zpět.

 

Valentýn a jak to bylo

 

Obrazek

 

 

  Na počest legendě o svatém Valentýnovi se 14. února slaví Svátek zamilovaných. A jak málo zamilovaných přitom ví, proč a díky komu se tento den vlastně zasvětil tak krásnému tématu jako je láska.

  Svatý Valentýn je opravdu historicky doložená postava a tudíž je tento svátek stejně významný jako jiné historické události, i když většina dnešních Čechů ho považuji za americkou převzatost.

  Římská pověst zpodobňuje Valentýna jako římského kněze, který žil v době vlády Claudia II. Claudius velice rád bojoval a dobýval, ale jeho muži neradi vstupovali do armády, protože měli doma ženy a děti. Východisko z této situace viděl panovník zákazem sňatků. A právě kněz Valentýn nedbal jeho zákazu a dál oddával zamilované páry. Za to byl uvězněn a odsouzen k smrti. Za jeho pobytu ve vězení za ním chodili mladí lidé, kterým pomohl a házeli mu květy a psané dopisy do okna jeho cely. Podle tradice se ve vězení Valentýn zamiloval do dcery vrchního žalářníka a v den, kdy byl popraven, tedy 14. února 296, ji napsal dopis zakončený slovy „ S láskou Tvůj Valentýn “.

  Právě od této doby si zamilovaní po celém světě prokazují v tento den svoji lásku Valentýnkou, na počest svatého Valentýna, kněze, který za lásku položil svůj  život.  

    Podle staré tradice se na skotských slavnostech hrála také velmi zajímavá valentýnská hra. Její pravidla byla velmi jednoduchá. Dívky napsaly svá jména na kousky papíru, které se hodily a zamíchaly v klobouku. Následně přišli chlapci, kteří si z klobouků tahali dívčí jména a s lístečkem jim samozřejmě připadla i dívka toho jména. Jedna verze hry je, že pár spolu musel protančit celou noc, druhá pak, že pár spolu byl až do dalšího losování, tedy celý rok až do dalšího svatého Valentýna.                                                                        

  Valentýn je opředen spoustou pověstí, zvyků a tradic, o kterých už dnes asi nikdo nezjistí, jestli jsou opodstatněné či nikoli. Ale každopádně není nic špatného na tom, dát svému okolí alespoň jednou za rok najevo, že vám na nich záleží a darovat, alespoň kvůli jejich radosti, když už ne kvůli pověsti o sv. Valentýnovi, malý dáreček či přáníčko.

Smajlíci ke stažení: Svátky: Ostatní

 Dámy,kromě tradičních zamilovaných přáníček můžete zjistit lásku vašeho partnera i jinými způsoby, ale odpoví vám i trocha valentýského kouzlení:

 

-darované růže(musí jich však být nejméně 14) dáte do vázy a ráno se dozvíte,co vás čeká a nemine. Počet zvadlých růží napoví, kolik šrámů poznamená váš vztah


-také ohýnek z růžového keře, v němž spálíte lístky bazalky, vám leccos prozradí: hoří-li jasným plamenem, čeká vás láska na věky, pokud ale ohýnek čadí, možná je čas se rozmyslet, jestli chcete s partnerem setrvat.

 

Pokud vás valentýnská kouzla zklamou, využijte kouzla své osobnosti.

 

Zamilovat se můžete i po 14.únoru !  

 

 Obrazek

 Vždyť přece láska je to nejkrásnější, co mohlo lidstvo potkat.

 

Pranostika: Na svatého Valentýna zamrzne i kolo mlýna.